00 پوزولان

جزئیات محصول

 • آخرین ویرایش

   فروردین ۲۲, ۱۳۹۷

 • وضعیت معدن

   بهره برداری

 • موقعیت معدن

   جاده اصفهان - نایین

 • آنالیز

   دریافت

منشاء اصلي پوزولان‌هاي طبيعي آتشفشان‌ها مي‌باشند ، واژه پوزولان از پوزولی (مکانی در ایتالیا) گرفته شده که حدود 2000 سال قبل برای اولین بار پوزولان در این منطقه کشف شد.

پوزولان یک ماده طبیعی یا مصنوعی حاوی سیلیس فعال یا سیلیس آلومیناتی است که به تنهایی ارزش چسبندگی ندارد ، ولی بصورت پودر شده و درحضور رطوبت و در دمای معمولی با هیدروکسید کلسیم واکنش شیمیائی نشان داده و ترکیباتی را که خواص چسبندگی دارد ، بوجود می آورد . ماده پوزولانی بایستی بصورت آسیاب شده باشد تا درحضور آب و آهک ، سیلیکاتهای کلسیم پایدار با خواص چسبندگی ایجاد کند .

به عبارت دیگر پوزولانها مواد سیلیسی یا سیلیسی آلومینیومی هستند که در افزایش خاصیت چسبندگی بتن موثرند .

این مواد بصورت طبیعی در معادن و بصورت مصنوعی در صنایعی همچون سرباره کارخانجات آهن و فولاد ، خاکستر پوسته برنج ، دوده سیلیسی ، رسهای کلسینه شده و . . .

اقدام جهت شناسايي خاصيت پوزولان ها در بتن و ملات سال هاست كه به طور وسيعي در كشورهاي مختلف آمريكايي، اروپايي و ايران صورت گرفته است .اولین پوزولان در ایران در سال 1320 کشف شد ، کاربرد پوزولانهای طبیعی از سال 1910 در آمریکا رواج پیدا کرد . امروزه سیمانهای پوزولانی در کشورهایی همچون آمریکا ، چین ، هند ، ایتالیا ، مکزیک ، ژاپن و . . . مصرف بالایی دارد .

کاربرد ها :
 1. پوزولان در فرآیند تولید سیمان های پوزولانی و سیمانهای پورتلند پوزولانی استفاده میشود .
 2. پوزولان در تولید بتن های اسفنجی و بتن های خود متراکم کاربرد دارد .
مزایا:

آنچه بیش از بیش حضور پوزولانها را به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده ی بتن مطرح می کند بهبود در دوام و خصوصیات مکانیکی و رئولوژیکی بتن می باشد.

در فرایند هیدراتاسیون سیمان، مقادیر زیادی ازکلسیم هیدروکسید CA(OH)2 تولید می شود که ساختار این محصول به صورت کریستالی بوده و این لایه های کریستالی با نیروی چسبندگی مولکولی ضعیفی به هم متصل شده اند که در نتیجه نمی توانند خیلی به کسب مقاومت خمیر سیمان سخت شده کمک کنند .

در این حالت حضور پوزولان ها باعث می شود که سیلیس موجود در آن ها با کلسیم هیدروکسید واکنش دهد و آنرا مصرف نماید که این امر به تولید بیشتر ژل C-S-H منجر می شود که میزان آن تأثیر مستقیم در مقاومت اکتسابی بتن دارد . همچنین در بتن ریزی های حجیم مانند سد سازی و یا در پی ریزی ، نگرانی عمده ای در رابطه با بالا رفتن دمای بتن، ناشی از فرایند سریع هیدراتاسیون وجود دارد که می تواند موجب بروز ترک های حرارتی گردد. استفاده از پوزولان ها موجب می شود که فرایند هیدراتاسیون در مدت زمان طولانی تری صورت گرفته و دمای هیدراتاسیون به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش یابد.

از دیگر محاسن استفاده از پوزولان ها کمک به کاهش حضور آلاینده ها در محیط زیست می باشد. در فرایند تولید سیمان گازهای مضر از جمله مونو اکسید کربن آزاد می گردد که برای سلامتی انسان بالأخص ساکنین شهر های صنعتی مضر می باشد

از عوامل خرابی زودرس سازه های بتنی واقع درمحیط دریایی نفوذ نمک های سولفات موجود در آب دریا به آنها می باشد، این نمک ها به آلومینات سیمان ،حمله کرده و پس ازتشکیل بلورهای سوزنی اترینگایت (3CaO.Al2O3 .3CaSO4 .31H2O) و گچ (سولفات کلسیم ) منبسط شده و ازدیاد ،حجم پیدا می کنند، این تغییر ،حجم سبب ایجاد فشار در ،حفرات بتن و در نتیجه بروز ترک هایی در آن می شود، به تدریج ترک ها گسترش یافته ،خلل و فرج ها افزایش می یابند و علاوه بر سهولت در نفوذ سولفات باعث کاهش مقاومت در بتن می گردند. امروآه استفاده از پوزولان ها به عنوان یک راه کار در بهبود خواص بتن فراگیر شده است ، پوزولان ها باعث کاهش تخلخل و بهبود ساختار ،حفرات و در نتیجه کاهش نفوذ پذیری می گردند. همچنین افزایش مقاومت در برابر حمله های سولفاتی و افزایش عمر سرویس دهی در محیط های خورنده را نیز در پی دارند.

ذرات ريز آن در فواص آهکي بتن جاي ميگيرند . جـايگزين سيمان در کاربردهاي مختلـف، بـه دليـل صـرفه اقتصـادي، کاهش حـرارت زايـي بـتن، کـاهش نفوذپـذيري و افـزايش مقاومت شـيميايي اسـت .هـر چنـد ممکـن اسـت کـاهش مقاومت در سنين اوليه را در پي داشته باشند . مقاومت و نفوذپذيري بتن سخت شـده، مقاومـت در مقابـل بروز ترك خوردگي حرارتي، واکنش قليايي دانه هاو خرابـي سولفاتي از خواص مهمـي اسـت کـه از فعـل و انفعـالات شيميايي پوزولان با سيمان ناشي ميشود. پوزولان طبیعی جايگزين مناسبی برای ميکروسيليس است و بر خلاف میکروسیلیس سازگار با محيط زيست و در هنگام استفاده بی ضرر براي انسان می باشد .

موقیت معدن در 90 کیلومتری شرق اصفهان واقع در جاده اصفهان - یزد می باشد .

معدن در حال بهره برداری ، برداشت بصورت روباز و ذخیره در دشت واقع گردیده است .

دسترسی آسان به جاده اصلی و توان بارگیری بالا از توانمندی های این معدن به شمار میرود.

   

POZZOLAN